Spira

Tre miljoner för att undersöka virtuell helighet

Hur ser heligheten ut i den virtuella världen och i sociala medier? Det ska idéhistorikern Stefan Gelfgren och Jørgen Straarup, professor i religionsvetenskap, vid Umeå universitet ta reda på. Deras forskningsprojekt "Pinocchio går i kyrkan – avatarers religiösa liv", har fått tre miljoner kronor från Vetenskapsrådet.

- Gudstjänster och bönemöten pågår dygnet runt i den virtuella världen. För mig har det gett en ny andlig kick. Fördelen är att jag, som småbarnsförälder, kan jag gå i kyrkan på nätet när barnen har lagt sig, säger idéhistorikern Stefan Gelfgren.

Tillsammans med Jørgen Straarup har han fått forskningsanslag i tre år att via HUMlab titta närmare på kyrkan i den virtuella världen.

I över två år har forskaren Stefan Gelfgren följt heliga aktiviteter i Second Life, som är en virtuell värld som skapades 2003. Varje användare representeras av en avatar, som är en slags bild av dennes person på nätet. Det som skiljer Second Life från datorspel är att alla spelare kan bygga nya virtuella objekt och ge dem speciella egenskaper.

- Vi ska titta på hur helighet upplevs och hur den konstrueras i virtuella världar, inte enbart i Second Life utan även i andra sociala medier och på kommande plattformar som inte finns ännu.

Gillar samtalen mest
I Second Life finns det åtminstone ett 40-tal kyrkor och andra platser där avatarer träffas i en kristen gemenskap. Bland de största är den anglikanska kyrkan som är världsvid. I Second Life är det öppet för vem som helst att skapa en kyrka eller en gemenskap utan att vara präst.

- Den anglikanska kyrkan är en digital reproduktion av deras fysiska kyrka, här håller en präst möten via tal eller chatt. Andra församlingar bygger mer på fellowship där avatarerna sitter i ring och har samtal. Den formen gillar jag mest. Det går inte att klampa på hur som helst, utan de sociala koderna är desamma som i den fysiska världen. Jag kan exempelvis uppleva det besvärande om någon står för tätt intill min avatar.

Följer fysiskt och virtuellt
Forskningsprojektet är uppdelat i två delar. Stefan Gelfgren ska granska hur besökarna upplever att den virtuella miljön bidrar till deras religiösa liv. Jørgen Straarup ska titta på vilka miljöer och symboler som förmedlas till besökarna för att de ska förstå att de vistas på en helig plats.

- Jag räknar med att följa ett 20-tal kyrkobesökare i den virtuella världen och har även som målsättning att träffa dem i fysiska världen för att se om det är någon skillnad mellan avataren och människan bakom, säger Stefan Gelfgren.

Dela

Kyrka i Second life

Bild: Ingela Hjulfors Berg

– Jag upplever att det är lättare att prata med människor om andlighet i virtuella världar som i Second Life, säger Stefan Gelfgren vid Umeå universitet som ska forska om helighet på nätet i tre år.

Bild: Ingela Hjulfors Berg

Spiras nyhetsbrev

Fyll i din e-postadress och klicka på Prenumerera, så får du vårt nyhetsbrev direkt i din mailbox!

ANNONS